Džūda Devero “Lepnums un aizspriedumi. Mistera Dārsija atgriešanās”

Nosaukums jau vien pasaka priekšā, par ko būs runa, vai ne? Tā kā Ostinas “Lepnums un aizspriedumi” ir viena no manām mīļākajām grāmatām, ilgi nešaubījos un izlasīju šo.

Stāsts ir par Keisiju – pavāri, kas dzīvo Samerhilā, kur pavisam drīz notiks Ostinas romāna iestudējums vietējo iedzīvotāju izpildījumā. Visi ienākumi tiks ziedoti labdarībai, arī Keisijas mammas klīnikai, bet lielākā šī iestudējuma vērtība – tajā piedalīsies slavenais Lasvegasas aktieris Teits Lenderss. Tiesa gan, abu varoņu pirmā iepazīšanās nav pārāk draudzīga, un tas liek Keisijai un Teitam izdarīt dažus priekšlaicīgus secinājumus vienam par otru, bet to var labot abu piedalīšanās teātra uzvedumā, jo Keisija kļūst par Elizabeti Benetu.

Pirmkārt jāsaka, ka bez piezīmju lapiņas un pildspalvas šo grāmatu nevar lasīt, jo darbojas pārāk daudz varoņu ar līdzīgiem vārdiem. Džeks, Džošs, Keisija, Gizija, Steisija – tur var ļoti apjukt. Autore arī varoņu radurakstus ir pamatīgi samudžinājusi, kas arī pieprasa iedziļināšanos, lai saprastu, kas ir vai nav rados ar ko (šeit ļoti noderētu kāds uzzīmēts dzimtas koks grāmatas sākumā vai beigās).

Jāsaka, ka Ostinas romānam šeit ir atvēlēta liela loma, jo tas ir galvenais romāna virzītājs, bet autore brīžiem pati putrojas tajā, kurā brīdī viņa raksta par klasikas romānu, un kurā par varoņu reālo dzīvi. Autorei brīžiem jūk, kurā brīdī viņa varoņus sauc īstajā vārda, un kurā – klasikas iestudējuma, kas pie reizes jauc prātu arī lasītājam.

Tomēr šādi dāmu romāni nav man, jo man šī lasīšanas pieredze izraisīja vairāk jautājumu un nepatikas nekā deva atslēgšanās sajūtu. Galveno varoņu mīlasstāsts ir mans lielākais iebildums, jo nesaskatīju iemeslu kāpēc viņiem vajadzētu būt kopā. Jūs teiksiet mīlestība ir akla un nevar tā izdomāt kurā cilvēkā iemīlēsies, bet romānā attēlotās attiecības to neparāda, strīdu ainas ir īsas, aprautas un bieži beidzas neloģiski, kā arī sekss tiek attēlots kā atrisinājums pilnīgi visām domstarpībām.

Grāmata ātri lasījās uz priekšu, par ko bija tiešām prieks, jo jau ilgstošu laiku man ir sajūta, ka esmu tādā kā lasīšanas krīzē. Lai gan nav baigi smadzenes barojošā literatūra, tomēr te sastopama gan spēcīga kaisle, gan detektīva cienīgi elementi, kas deva iespēju grāmatu izlasīt nepilnā dienā. Papildus tam varēja sailgoties pēc vasaras un izbaudīt maza ciemata varoņu problēmas un klapatas un uz brīdi aizmirst par savējām.

Drosmīgs ir tas, kurš baidās, tomēr rīkojas.

Attēls: te.

Grāmata ir saņemta no izdevniecības apmaiņā pret atsauksmi.

One thought on “Džūda Devero “Lepnums un aizspriedumi. Mistera Dārsija atgriešanās”

  1. Atpakaļ ziņojums: Atskats uz martu un aprīli | KURPJUKASTE

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s