Meiks Vikings “Mazā hygge grāmata”

20171105_162815.jpg

Pēdējā laikā interesējos par dažādiem dzīvesstiliem un veidiem, kā dzīvi padarīt interesantāku un aizraujošāku. Dāņu hygge ir tikai viena no vairākām iespējām, bet, iespējams, visomulīgākā.

Hygge nav tieša tulkojuma un tam ir vairākas nozīmes, bet pamatvārds droši vien ir omulība. Ziniet tās pinteresta bildes, kur cilvēks ar vilnas zeķēm ar grāmatu klēpī pie kamīna lasa? Tas ir hygge. Hygge ir tuvā draugu kompānijā, bet hygge var būt arī vienatnē. Ziemassvētki ir ļoti ļoti hygge, bet tas varbūt arī vasarā, zvilnot šūpuļtīklā. Iemesls, kāpēc to nevar raksturot vienā vārdā ir, ka hygge ir par sajūtām, nevis lietām.

20171105_163352.jpg

Grāmata, ko pavisam nesen ir izdevusi Zvaigzne ABC, ir omulības manifests, kas sludina kā ar hygge sajūtu dāņi ir laimīgākie cilvēki visā pasaulē. Tā ļauj pa atslēgas caurumu ielūkoties dāņu virtuvē, garderobē, glāzē, interjerā caur estētiskām bildēm, pa kādai receptei (es, piemēram, nekad nebiju iedomājusies, ka es karstvīnu varētu pagatavot mājās. Pēc šīs grāmatas izlasīšanas nopietni apsveru iespēju izbaudīt gatavošanas procesu, kas arī ir hygge). Stāstījumu papilda paša autora (kurš strādā laimes pētniecības institūtā!) piemēri un stāsti iz dzīveun interesanti statistikas dati (piemēram, vidējais sveču patēriņš), kas visu padara vēl vairāk baudāmāku (jeb vēl vairāk hygge).

Man grāmata ļoti, ļoti patika gan vizuāli, gan saturiski. Tā stāvēs mana grāmatplaukta goda vietā un tiks pāršķirstīta reizi pa reizei, lai sajustos labi. Tā tiks dāvināta draugiem Ziemassvētkos un ieteikta cilvēkiem kā obligātā lasāmviela neatkarīgi no viņu gaumes, jo manuprāt šī ir grāmata, kas der visiem. Jo tā ir arī par mums. Un tieši tas radīja manas vislielākās pārdomas, jo arī mums, latviešiem, hygge ir visapkārt – vilnas zeķes, gari džemperi, šalles, sveces, Ziemassvētki, sanākšana kopā ar ģimeni vai draugiem, karsti dzērieni. Lieta ir tāda, ka pateicoties hygge, dāņi ir par kripatu laimīgāki nekā citu tautu pārstāvji, bet arī mums daļu laimes piešķir omulības sajūta. Arī mums svarīgas ir vilnas zeķes un kopības sajūta. Bet mēs to neuztveram tik nopietni kā dāņi, tāpēc pastāv visas iespējas mūsu omulības līmeni palielināt. Vēlos tik teikt, ka grāmata radīja duālas sajūtas, kuras joprojām cenšos noformulēt.

Kā jau teicu, hygge ir tikai viens no vairākiem veidiem kā padarīt savu dzīvi krāsaināku. Bija grāmatu bums ar Marijas Kondo “Kārtības maģiju”, bija bums ar “Kā būt parīzietei vienmēr un visur”, prognozēju bumu arī ar šo – cilvēki par to runās. Vislabāk šo grāmatu lasīt ar vilnas zeķēm kājās, kad ārā lēni krīt sniegpārslas (vai pēdējās rudens lapas), fonā sprakšķ kamīns un krūzē ir tikko aplieta tēja/kakao. Tad būs īsts hyggestund (omulīgs brīdis).

Vērtējums: 8/10. Galvenokārt mulsināja tas, ka hygge dzīvesveids bija ļoti sasaistīts ar laimes pētniecības aspektu, kas, lai gan interesanti, bija otršķirīgi. Ja grāmata būtu tikai par dzīvesveidu kā tādu, būtu vēl vairāk hygge. Bet neatkarīgi no tā, grāmata ir lieliska dāvana Ziemas- un visādos citos svētkos.

P.S. Intereses pēc paskatījos, ko aplikāciju pasaule piedāvā šai sakarā. Google Play lietotājiem ir aplikācija Hygge, kur var reģistrēt savu omulības līmeni (maksimālais ir 300%) ar šādām aktivitātēm – krūze kakao (25%), apskāviens (50%), mīļākā filma (75%), tikšanās ar draugiem (100%). Bet, ja vēlēšanās ir noķert hygge sajūtu pašam neko nedarot, tad iesaku pārbaudītas vērtības – Instagram un Pinterest ar attiecīgajiem tēmturiem.

3 thoughts on “Meiks Vikings “Mazā hygge grāmata”

  1. Atpakaļ ziņojums: Latviešu hygge: Dace Rukšāne “Latviskais laimes kods” | KURPJUKASTE

  2. Atpakaļ ziņojums: Atskats uz novembri | KURPJUKASTE

  3. Atpakaļ ziņojums: Latvijas blogāres apskats #99 (06.11.-12.11.). – BALTAIS RUNCIS

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s