Matss Strandbergs un Sāra B.Elfgrēna “Atslēga”

Matss Strandbergs, Sāra B. Elfgrēna - Atslēga, 3

Ar šo grāmatu noslēdzas Engelsforsas triloģija, kuru latviešu lasītāji iepazina ar grāmatu “Aplis” 2012. gadā. Turpinājums “Uguns” nonāca 2014. gadā, pēc tam sekoja abu zviedru autoru vizīte Latvijā, uz kuru arī es biju, un nu 2016. gadā šai triloģijai latviski iznāk noslēdzošā grāmata. Baumo, ka pēc grāmatām uzņems filmu, IMDb saka, ka viena jau ir iznākusi, par pārējām ziņu nav.

Apokalipse ir tuvu un to jūt arī Apļa meitenes. Vai vismaz tas, kas no agrākā Apļa ir palicis – Minu, Anna Kārina, Linneja un Vanesa. Viņu maģiskās darbības uzrauga Padome, kas dzīvo vecajā muižā. Skolā meitenēm neiet vieglāk – Linneja ir sastrīdējusies ar Ēriku tiesas līmenī un tādējādi Engelsforsas ģimnāzija sašķeļas tādās kā 2 daļās, katrs nostājoties savā pusē. Bet visi zina, ka tuvojas kaut kas baigs, un visvairāk to izjūt ar maģiju saistītās puses. Sašķeļas arī Minu – viņai jāizsver prioritātes, kurā Aplī būt, jo Padome uztaisījusi vēl vienu Apli, kas varētu aizvērt Portālu. Kad pilsētiņā ik dienu sāk reaģēt atsevišķi Apļa elementi, apokalipse nāk arvien straujāk un liek pieņemt atbildīgus lēmumus, kas uz visiem laikiem mainīs meiteņu, tuvinieku un pilsētiņas dzīvi.

Grāmatas stāstījumu veido 6 dažādu cilvēku skatupunkti uz pašreizējo situāciju Engelsforsā, kas lasāmo ātrumu samazina un liek sašķelties vairākās daļās. No vienas puses ir labi, ka tiek aptverti vairāki varoņi un tiek sniegts ieskats katrā nozīmīgā varoņa dzīvē, bet no otras puses, vienā brīdī to varoņu/dzīvju/notikumu ir tik daudz, ka viss samaisās vienā lielā putrā, ja neesi pietiekami koncentrējies un kārtīgi sekojis līdzi visam, kas notiek. Brīžiem gan gribējās vairāk no Īdas un citiem mirušajiem dzirdēt, jo viņu nozīmi var saprast tikai pašās beigās, bet gribējās arī sākumā vairāk, lai lasot nav izbrīns par to, kāpēc pēkšņi parādās Robežzeme un kāpēc Īda vai kāds cits.

Vēl, ar ko ir ļoti būtiski rēķināties, ir notikumi. Grāmatas nav iznākušas viena pēc otras pienācīgā laika posmā, lai spētu atcerēties tos notikumus, kas bija pirmajās divās (ja neko citu pa vidu nelasa, tad, protams, to var izdarīt), tāpēc ienirt Engelsforsas pilsētiņas samudžinātajos maģijas notikumos prasa diezgan daudz laika un pacietības. Katram gadījumam, nekas te atgādināts netiek, ar ko ir jārēķinās. Vēl jārēķinās ir ar grāmatas izmēriem – biezuma ziņā tā noteikti ir kā abas pirmās. Tas savukārt rada jautājumus, vai kaut kas nav lieks. Manuprāt, ir gan, un tas ir nesamērīgi garais sākums, jo visspraigākais un interesantākais notiek grāmatas beigās. Mans piedāvājums skan šādi – saīsināt sākumu un dot vietu vēl beigām, jo nākotne paliek miglā tīta (lai gan pēc kuras triloģijas tā nešķiet). Par finālu runājot, tas arī rada jautājumus. Man patīk ideja kā tāda, bet ne izpildījums, ja ņem vērā vēlāk faktu, ka tas viss ir noticis 8 mēnešus. Lasot vēlreiz vienkārši saprotu, ka portālā nav ko darīt tik ilgu laiku.

Principā grāmatā ir arī daudz labu lietu un jauniešu vidū ļoti aktuālu. Sastrādāšanās savā starpā, draudzība, mīlestība un ģimene kā vērtība un tās saglabāšana. Tiek piedzīvota arī jauniešu vecumā tik ļoti raksturīgais apmulsums, neziņa par lietām, kā viss notiek. Komunikācijas tehnoloģiju ziņā interesanti ir tas, ka tiek pieminēti telefoni kā saziņas līdzeklis, tiek pieminēts televizors un ziņas, avīzes kā medijs, bet nekur neparādās internets, kas rada jautājumus, vai tāds vispār pastāv? Diemžēl šajā grāmatā atbildi uz to nerod un jautājums pie manis atnāk ar krietnu nokavēšanos. Tāpat varam runāt par beigām, kad pasaule tiek glābta un ir liela neziņa par to, kā Padome pret visu attieksies, kas netiek parādīts. Te jau vien varētu vēl 100 lapas sacept klāt ar turpmākiem notikumiem, bet nē, viss apraujas un lasītājs pats to var interpretēt kā vien ienāk prātā.

“Atslēgai” kopā dodu 8/10, tikpat arī triloģijai. Apjoms varbūt var izbiedēt, bet vākos iekšā ir patiešām labas un interesantas lietas.

Attēls te.

One thought on “Matss Strandbergs un Sāra B.Elfgrēna “Atslēga”

  1. Atpakaļ ziņojums: Marts | KURPJUKASTE

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s