Atskats uz RYBSAT lasīšanas maratonu

Es neprotu ievērot noteikumus. Nē, es protu, bet līdz konkrētam brīdim. Un par to es pārliecinājos RYBSAT lasīšanas maratonā, par ko pastāstīju iepriekšējā rakstā.

Mērķis man bija izlasīt 3 grāmatas šādā secībā – “Burvji”, “Brīvība tīklos” un izcilā gadījumā “Leksikons”. Sanāca tikai abas izdevniecības “Prometejs” grāmatas, lai gan tās nemaz nebija blakus.

Levs Grosmans – Burvji.  Kventinam paredzama diezgan nodrošināta nākotne, bet viņš vienveidīgajai dzīvei neredz jēgu un sapņo par Filoriju. Pēc kādas maldīšanās pa mežu viņš pēkšņi atrod to, ko viņa sirds kāro – burvju skolu Bleikbilu. Kventins uzsāk mācības, daļēji atsacīdamies no dzīves, ko viņš pazina iepriekš.

Lasītājam ir ļauts sekot Kventina un viņa draugu gaitām 7 gadu garumā. Lasot nepameta sajūta, ka viss notiek pārāk ātri – šo vienu grāmatu jau vien varētu sadalīt trijās, bet, ja šī ir triloģija, tad notikumi vēl tikai attīstīsies. Jauniešu literatūras plauktiņā tā ierindojas augstāk par pārējām – šo nevar salīdzināt ne ar “Bada spēlēm” vai vēl kaut ko tikpat distopisku, jo, lai gan arī te runā par sapņu zemi un to pat apmeklē, tomēr reizē tā ir arī par atbildības uzņemšanos, par dzīves nerožainību, par lēmumu pieņemšanu un vēl un vēl. Grāmatai ir pārsteidzoši labs tulkojums – katrā gadījumā man ne reizi acis neaizķērās pie komatiem nevietā vai dažiem greiziem izteicieniem, te nu jāsaka paldies tulkotājam Vilim Kasimam. Par “Burvjiem” dodu 9/10. Es nesaprotu, kāpēc es šo grāmatu neizlasīju ātrāk.

Un nu par otru “Prometeja” grāmatu – Makss Berijs – Leksikons. Lai gan grāmata iesākas diezgan mīklaini, mīkla nepazūd līdz grāmatas beigām. Spriedze arī nē. Grāmatu veido 3 dažādu varoņu skatupunkti – Emīlijas, Vila un Eliota, kā arī dažādi interneta materiāli, kas vēl vairāk visu samudžina. Lasītājam nepārtraukti pašam ir jādomā līdzi par to, kas notiek, kāpēc notiek un kāda tam visam ir nozīme, tāpēc šī ir ne tikai stāsta ziņā spriedzes pilna grāmata, bet arī intelektuālā ziņā – nebrīnītos, ja tu dzirdētu, kā griežas tavi smadzeņu zobratiņi kaut kur uz beigu pusi.

Vai tu esi iedomājies, kāda nozīme ir vārdam, ko izsaki? Piemēram, “paldies” (Nu labi, grāmatas spēku neietekmē šādi mīļvārdiņi). Katrā gadījumā lasītājam ir dota iespēja izvērtēt gan to, ko viņš saka, gan to, kādu informāciju viņš sniedz citiem it kā līdzīgiem cilvēkiem vai tikai ierakstot kaut ko par sevi sociālajos tīklos, jo pat ar vienu vārdu pietiek, lai noteiktu, kas tu esi par putnu un kā tevi aptīt ap pirkstu. Arī par šo grāmatu nesaprotu, kā kaut ko tādu es varēju tik ilgi neņemt rokās, bet tikai ar skatienu apveltīt, izvēloties nākamo grāmatu no plaukta, jo tā ir tik brīnišķīgi šausminoši patiesa, ka bail paliek. 10/10.

Lai gan manu lasīšanas maratonu zināmā mērā izgāza eksāmens, kas bija tieši pa vidu, un es te lasāmo lietu sarakstā varētu pievienot lekciju pierakstus un konspektus, tomēr esmu apmierināta, ka esmu izlasījusi tieši tās grāmatas, ko jau sen vēlējos izlasīt. Tagad gribu izlasīt arī pārējās “Prometeja” grāmatas, jo, ja arī pārējās ir tikpat labas, tad es aiz sajūsmas nezināšu, kur likties. Vēl man ir atgūta patika pret papīra grāmatām, tagad vairs neņurdu, ka grāmatas ir smagas un tur neko nevar iebikstīt.

Man ir doma piedalīties Rainbowthon, kur jāizlasa grāmatas varavīksnes krāsās (sešas, tātad), bet var arī tikai 4 un var arī to pašu daudzumu izlasīt tikai no vienas krāsas. Tas notiek no 7. febrāra līdz 14. februārim. Bet vakar Instagram arī parādījās cits piedāvājums – #CrashThatTBRPile, kas paredz to, ka jālasa tās grāmatas, kas plauktā guļ jau veselu mūžību – ilgāk par pusgadu vai gadu. Vēl neesmu izlēmusi, kurā piedalīšos un vai vispār piedalīšos, tāpēc par to visticamāk uzzināsiet vai nu no atsevišķa raksta vai mēneša beigās.

Advertisements

6 thoughts on “Atskats uz RYBSAT lasīšanas maratonu

  1. Atpakaļ ziņojums: Janvāris | KURPJUKASTE

    • Pirmkārt, manā gadījumā “lasīšanas izaicinājumi” ir arī “lasīšanas maratoni”, tikai atšķirība tā, ka maratons ir tas, kas tiek sasteigts, notiek īsā laika posmā un ir stress par to, vai izdosies sasniegt vēlamo rezultātu (kā skriešanā, tikai te ar grāmatām). Mēnesis noteikti nav ne par īstu, ne īsu, jo tad ir lielākas izredzes, ka tiks izlasītas vairāk grāmatas. 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s