Frederiks Beigbeders “Ūna un Selindžers”

Frederiks Beigbeders - Ūna un Selindžers

Frederiks Beigbeders ir viens no maniem mīļākajiem rakstniekiem tieši dēļ tiešajiem un brīžiem arī skarbajiem izteikumiem par cilvēkiem un viņu paradumiem, esības un rakstura īpašībām, jo tajos visos ir šķipsniņa patiesības. Ar lielu nepacietību gaidīju viņa jaunāko romānu, jo vairākus gadus no viņa latviski nekas nebija izdots. Sagaidīju ne to, ko gaidīju.

Kad jaunais rakstnieks Džerijs Selindžers satiek slaveno meitu Ūnu O’Nīlu – viņas tēvs ir slavens dramaturgs, kurš saņēmis Nobela prēmiju – viņš nojauš, ka dzīve nekad vairs nebūs tāda, kāda tā bija pirms šīs tikšanās. Viņš ir kā apmāts ar meiteni, pavada viņu uz pasākumiem, bet tad notiek karš. Selindžeru iesauc armijā, bet Ūna dodas uz Holivudu, kur satiek Čārliju Čaplinu. “Visskaistākā ir neiespējamā mīlestība.”

Iemesls, kāpēc es nesagaidīju to, ko gaidīju, ir pavisam vienkāršs – nekad agrāk Frederiks Beigbeders nav rakstījis par vēsturiskām, reālām personām. Līdz šim brīdim. Un es joprojām netieku skaidrībā, vai man patīk tas vai nē.

Uz pirmā vāka skopi uzrakstītais vārds “romāns” neraksturo šo grāmatu, lai gan teorētiski tā tam vajadzētu būt. Tur pietrūkst dažu vārdu, kā piemēram, “nesaudzējošs stāsts par mīlestību”, “sāpīgs romāns” vai “lasot šo, jums sirdī durs ar adatām”. Ja grāmatā aprakstītajam pievienojas paša lasītāja pieredze (kuram tāda ir), tad jūs šo grāmatu ienīdīsiet, bet reizē arī ļoti stipri iemīlēsiet. Kā pats autors stāsta gaitā saka: “tās ir vēstules, kas adresētas Tev vienīgajai”. Un patiesi, daži teikumi, daži romāna pavērsieni patiesi iedarbojas pavisam tieši uz lasītāju – kā ar roku rakstīta vēstule.

Lai gan no sākuma žēlojos, ka ir zudis tas formāts, kuru es gaidīju, pavisam slikti nav. Jā, ir vēsturiskais fons, kur arī norisinās darbība, romāns tiek balstīts uz faktiem, bet arī uz fikciju (fakcija). Man patīk, ka par spīti šim visam, brīžiem cauri stāstam parādās arī Beigbedera raksturīgais tiešums. Un tā kā romāns principā ir par mīlestību, par to viņš ļoti daudz ko pasaka ne tikai tieši, bet arī skaisti.

Man nav nekā slikta, ko pateikt par šo darbu. Caur caurēm sajūtu darbs, dažus var nepavilkt, bet mani pavilka. Labi bija iekļautie Ūnas un Selindžera portreti, arī brīžiem tika dotas norādes, piemēram, sameklēt Youtube Ūnas pirmo (un arī pēdējo) audition.

Vērtējums: 9/10.

Rakstā izmantotie citāti ir no šīs grāmatas.

Attēls te.

2 thoughts on “Frederiks Beigbeders “Ūna un Selindžers”

  1. Atpakaļ ziņojums: Decembris | KURPJUKASTE

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s