Kārlis Sīmanis “Kā gūt panākumus Latvijā”

https://i0.wp.com/www.whitebook.lv/files/products/103/thumb_unnamed.png

Pirmajā mirklī viss šķiet labi un forši – veikalu plauktos stāv uzmanību piesaistošas grāmatas kliedzoši dzeltenos vākos, arī anotācija liek domāt – un kāpēc gan nē? – un pēkšņi Jūs dodieties ārā no grāmatnīcas ar šo grāmatu maisiņā. Neslēpšu faktu, ka pati šogad esmu absolvente, un grāmata man šķita tieši laikā, lai tiktu skaidrībā arī ar sevi. Iemesls, kāpēc es to pieminu, ir tāds, ka par vidusskolas beigšanu un tālāk mācīties iešanas apmulsumu te runā ilgi un dikti 20 dažādos veidos.

Grāmatas idejas autors Kārlis Sīmanis ir apvienojis vienā grāmatā +/-20 dažādu profesiju pārstāvjus. Ir sportists, psiholoģe, pavārs, zinātniece, mūziķis, žurnāliste, ārsts, un tad virkne ar uzņēmējiem, bet katrs aiziet pa savu sfēru. Ideja ir tāda, ka lasītāju interesēs vismaz viens stāsts, bet pilnīgas veiksmes gadījumā viņš izlasīs visus 20. Par cilvēkiem runājot, tie ir atrasti savas nozares profesionāļi – Fēlikss Lūkins, Martins Dukurs, Inga Spriņģe, Raimonds Zommers, Gacho, Gatis Mūrnieks utt., kā rezultātā rodas sajūta, ka stāsta par lietu, nevis tukši pļāpā.

Bet, iedziļinoties grāmatā, var saprast, ka viss nemaz spoži nav. Jūs sagaida 20 dažādas biogrāfijas, jo varoņi par sevi stāsta no bērna kājas līdz esošajam brīdim – nu, un kāpēc gan nē, ja grāmatai tāds nosaukums. Varu pateikt uzreiz – katrs stāsts ir katram savu karjeras kāpņu komentēšana. It kā pirmajā mirklī man tas nelikās tik svarīgi, līdz uz beigām jau sāka krietni kaitināt.

Par to skaitli 20 es nepiekrītu joprojām, jo aptuveni puse ir uzņēmēji pēc profesijas/būtības, bet tikai joma, kurā viņi specializējas, ir katram sava. Tas nozīmē to, ka, piemēram, tiem, kuri grib kļūt par pavāriem, ir principā paredzēts 1 stāsts, kamēr tiem, kas vēlas studēt uzņēmējdarbību ir vesela puse grāmatas? Varbūt man tikai tā likās, jo grāmatu es lasīju kā vienu veselu, nevis speciāli strukturēju “1 stāsts vienā dienā” stilā, un lasot vienkārši sanāca tā, ka vienu brīdi bija ļoti daudz uzņēmējdarbības.

Tagad apstāsimies pie mūsdienu jauniešiem un vēlmes studēt. Pieņemu, ka tie nozaru speciālisti, kas “liela jaunieši tikai deldē dīvānus un neko nedara” stilā gaužas par mūsdienu jaunatni, ir tik ļoti aizņemti savā saspringtajā darba ritmā, ka viņiem nav laika pacelt acis un paskatīties, ko tad viņi patiesībā dara. Manuprāt, tieši MAZA daļa sēž savos dīvānos, bet liela kaut ko iet un dara. Tāpēc pārmest neizdarību, slinkumu vai nevēlēšanos kaut ko iesākt ar savu dzīvi, kas bija lasāms dažos stāstos, ir pilnīgi lieki. Tagad vēlme studēt. Arī par šo tēmu izskanēja vairākas versijas, kas viena ar otru konfliktēja. Vieni kārtējo reizi pateica, ka “jaunie neko nedara, viss jādara mums” stilā. Otrie, savukārt, metās aizstāvēties un teica, ka studēt ir labi un forši, tikai tas jādara Latvijā, jo uz ārzemēm vienmēr paspēs aizbraukt, kas bija ļoti atklāts mājiens uz emigrācijas tēmu Latvijā. Un tad tie trešie sacīja, ka vislabākā vieta uz pasaules, kur iegūt izglītību, ir ārzemes, jo paspēt atbraukt uz Latviju atpakaļ vienmēr pagūsi. Un kā lai Tu, cilvēks, neapmulsti?

Bet tagad atkal pie labām lietām. Grāmatā esošie stāsti, ja ne skar katru personīgi, tad vismaz iedvesmo sasniegt dzīvē kaut ko. Kas zina, varbūt tik daudz, lai nokļūtu kādā grāmatā. Tāpēc dāviniet šo grāmatu izlaidumos (jā, es zinu, ka daudziem tie jau ir bijuši, bet tikpat daudziem viņi vēl tikai būs (man, piemēram.)) gan tiem, kas zina, kas viņi būs, gan tiem, kas nezina. Ja nav, kam dāvināt, izlasiet paši!

Vērtējums: grāmata mani gan kārtīgi sadusmoja, gan deva spērienu iet un darīt vēl vairāk, tāpēc arī vērtējums ir 7/10.

Vienmēr jābūt maziem pieturas punktiem, lai sasniegtu ko lielu.

Emocionāli lēmumi paliek vēsturē daudz vairāk nekā racionālie un pragmatiskie. Tāpēc, man šķiet, mums ir nepieciešams vairāk drosmes. Robežšķirtni – kurā brīdī sekot citiem un kurā brīdī rīkoties saskaņā ar savu pārliecību – nosaki tu pats.

Attēls: te.

Advertisements

One thought on “Kārlis Sīmanis “Kā gūt panākumus Latvijā”

  1. Es piemēram vēl domāju par to, vai šo grāmatu iegādāties, pēc anotāciju izlasīšanas man mazliet šķita, ka šī ir līdzīga “The Secret”, tikai mūsu valsts mērogā. Respektīvi stāsts jebkurā gadījumā ir viens – “Uzdrošinies! Uzdrošinājies? Tagad ej un dari! Nesanāk? Ej un dari vēlreiz, bet labāk!” 🙂

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s