Ļena Eltanga “Akmens kļavas”

Akmens_kl_avasGrāmatām ir jāpārsteidz, lai mēs atzītu, ka tā ir laba grāmata. Vai nu tas ir rakstības stils, vai vārdu pārpilnība, vai kaut kas negaidīts, ko mēs nebijām iedomājušies. Jā, šī grāmata mani pārsteidza.

Stāsts norisinās pansijas tipa mājā “Akmens kļavas” (ironiski, ka tur kļavu nav). Grāmata ir veidota kā 2 cilvēku dienasgrāmata, vēstules kādam varonim un paziņu sarakste. Tie ir gabali no pagātnes, nākotnes un tagadnes, kas vēsta par dzīvi mājā un ārpus tās. Ar nedaudz kriminālu piesitienu…

Šī nav grāmata, kuru izlasīsiet ātri. Lai kaut ko saprastu, ir jābauda, kas nozīmē, jālasa lēni. Tā kā es dodu priekšroku ātri izlasāmām grāmatām ar interesantu sižetu un raitu vārdu plūšanu, šī grāmata bija īsts izaicinājums. Iesākot lasīt biju apmulsusi, jo sāka zagties doma “Vai tiešām es par ko šādu lasīju labas atsauksmes?”. Bet jā, izrādās, ka jā. Un tad ielasījās. Līdz 100 lappusei, kad es iesprūdu. Un tad vajadzēja sakopot visu manu gribasspēku, lai viņu pabeigtu.

Romāna lapās klejo mistiskā nāve, kas visas grāmatas garumā cenšas izskaidrot savu atrašanos, tā saslēdz kopā personāžus vienu ar otru. Bet grāmata nebūt nav tipiskā spraigā literatūra. Pagātnes un nākotnes fragmenti mijas savā starpā tā, ka sajauc lasītājam visu prātu, un nonākt pie atrisinājuma nav nemaz tik viegli. Bet, par lielu atvieglojumu atšķirībā no manas iepriekšējās lasāmvielas, šeit pie atrisinājuma tomēr nonāk.

Grāmatu ir vērts lasīt ja ne sižeta ziņā, kas ir padevies nedaudz neinteresants, tad vismaz valodas dēļ. Kaut ko tik skaistu un, jā, izcilu, man nav gadījies lasīt sen. Arī grāmatas noformējums pirms grāmatas iesākšanas saintriģēja (ar visiem putniem galvā), bet tie baltie vāki automātiski izraisa zināmu piesardzību notraipīšanas ziņā. Brīžiem man bija grūti izsekot pavedienam, jo pirmajās lapās Luellina dienasgrāmata ir rakstīta bez nekādām pieturzīmēm, kas rada vēlēšanos tas turpat uz vietas salikt, bet beigās jau bija krietni labāk. Pieņemu, ka daudz labprātāk es šo grāmatu lasītu oriģinālvalodā, tikai, ak, ja vien es to prastu… (Grāmatas oriģinālvaloda ir krievu.)

Vērtējums: 8/10. Par valodu.

Lietas nevajadzētu labot. Sasistas vai salauztas, tās mūs tuvina sabrukumam, pat ja izliekas veselas, tās dzīvo uz haosa robežas.

Visi vienmēr notic, vajag tikai detaļas aprakstīt.

Attēls šeit.

One thought on “Ļena Eltanga “Akmens kļavas”

  1. Jā, šito nevar “raut cauri” kā krimiķi, vai kādu mistiķi, vai psiholoģisku trilleri, kas viss gan tur iekšā arī ir. Lasās ne-viegli (luellinam ne tikai pieturzīmju pietrūka, bet arī lielo burtu). Varu iedomāties, ka krietni grūti ir arī kaut ko tādu uzrakstīt- visus atsevišķos stilus ievērot un visus galus kopā dabūt.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s