Ričards Moraišs “Simt soļu ceļojums”

https://i1.wp.com/i7.tiesraides.lv/540x540s/galleries/epadomi_lv/53bfa8260921a/2014-07-23_100_solu_celojums.jpg

Grāmata, kuru pirmo izlasīju pēc 3 nedēļu pauzes un kura principā arī bija iemesls, kā dēļ uzsāku sadarbību ar izdevniecību “BaibaBooks”. Rindā izlasīšanai stāv vēl viena grāmata, bet tas, tāpat kā brīvdienas, nemaz nav tik drīz.

Hasans piedzima Indijā, savas ģimenes restorānā. Pasauli viņš iepazīst caur garšvielu smaržām un restorāna ēdiena garšām. Apstākļu spiesta, ģimene pamet Indiju, lai dotos pasaulē laimi meklēt. Pēc ilgiem klejojumiem viņi uz palikšanu apstājas Limjērā – kādā Francijas pilsētiņā. Indijā pārdotais restorāns padarīja ģimeni turīgu, tāpēc viņi izdomāja atvērt restorānu. Kāpēc gan ne tik skaistā vietā kā Limjērā? Toties madame Molarī par trokšņaino un izaicinošo restorānu tieši pāri ielai nav ļoti lielā sajūsmā – tas aizvilina viņas patstāvīgos klientus. Viņa dara visu, lai “izēstu” indiešu ģimeni no savas dzimtās zemes uz visiem laikiem, bet kāds atgadījums liek viņai pārdomāt savu izturēšanos pret sev tuvajiem un apkārtējiem cilvēkiem, tāpēc viņa piedāvā darījumu – viņa Hasanam iemācīs franču virtuves smalkumus. Un tas ir tikai garšas ceļojuma sākums.

Tas bija lieliski. No paša sākuma līdz galam. Atkal izjust grāmatas svaru rokās, tā priekpilnā grāmatas izņemšana no iepakojuma un kraukšķošā skaņa, kad atver pirmo vāku. Labi, es sāku kļūt sentimentāla. Bet man tiešām tas pietrūka.

Runājot par romānu, tas ir par cilvēku savstarpējām attiecībām, cilvēka vēlmēm un mērķiem. Ēdiena gatavošana ir tikai kā veiksmīgs fons, jo ko gan jūs, izdzirdot vārdu “Francija”, iedomājieties? Parīzes Eifeļa torni, kraukšķīgos kruasānus, vīnu un ēdienu? Lai gan tikai fons, tas ir veiksmīgs fons, jo lasītājs var izjust visu gatavošanas procesu. Nemelošu, ja teikšu, ka lasot pašai dažbrīd ierūcās vēders.

Nedaudz mulsināja tas, ka nebija pieminētas nekādas indiešu tradīcijas, kaut kādi svētki vai vēl kas tāds. Ne atrodoties Indijā, ne atrodoties Francijā. Jā, restorānā bija Indijas ēdieni, kas it kā bija kaut kādā ziņā saistīti ar mājām, nebija pilnīga tiltu sadedzināšana, bet svētki? Svētki parasti ļoti labi darbojas klientu piesaistīšanā, un, tā kā restorāns guva atsaucību no klientu puses, vēl vairāk klientus varēja piesaistīt, rīkojot tradicionālos svētkus. Brīnos, ka autors to nepieminēja.

Patika, savukārt, tas, ka uzsvars tika likts uz karjeras izaugsmi, nevis attiecību līnijas attīstīšanu romānā. Lasītājs var izbaudīt to, kā Hasans pilnveido savas zināšanas, esot pie madame Molarī, tālāk virzot savas gaitas dziļāk Francijā, strādājot par šefpavāru un gūstot panākumus. Sabiedrībai pietrūkst šādu stāstu.

Vērtējums: 7/10. Garšīga un brīnišķīga grāmata, ar ko pavadīt brīvu dienu. Viegla, nekas tāds, kas iespiestos atmiņā uz ilgāku laiku. Man tas bija tieši tas, kas vajadzīgs. Nesen kinoteātros gāja arī filma, bet to neplānoju noskatīties tuvākajā laikā.

Attēls: izdevniecības mājaslapa.

Maza piezīme par manu nozušanu: es joprojām eksistēju, un, lai gan gada sākumā man bija “ko nu, 12. klase nekādā ziņā nevar mani apstādināt un es turpināšu lasīt un rakstīt blogu un būt tāda pati kā agrāk”, tagad situācija ir apgriezta kājām gaisā un es jūtos izsmelta un rakstu ar lielu saņemšanos. Rakstā minētais iemesls par 3 nedēļām bija tieši dēļ skolas, kas paņem visus manus spēkus un izsmeļ niecīgās iedvesmas druskas. Nelasu grāmatas (vai arī ļoti minimāli), neskatos filmas, neeju uz teātri. Es zinu, ka šeit ir un būs cilvēki, kas mani lieliski sapratīs. Paldies par uzmanību!

Advertisements

2 thoughts on “Ričards Moraišs “Simt soļu ceļojums”

  1. Atpakaļ ziņojums: 2014. gada pirmie teikumi un gada noslēgums. | KURPJUKASTE

  2. Atpakaļ ziņojums: baltais runcis Latvijas blogāres apskats #25 (17.11.-23.11.). | baltais runcis

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s