Arno Jundze “Putekļi smilšu pulkstenī”

Literatūrzinātieka un kultūras žurnālista Arno Jundzes nu jau otrais romāns “Putekļi smilšu pulkstenī” mani uzrunāja gan pēc anotācijas, gan pēc nosaukuma, gan pēc noformējuma. Pie tam klāt visam nāk fakts, ka autors rakstīšanai veltījis veselus desmit gadus. Kā ko tādu var laist garām?

Jā, pastāv teikums, ka šis ir romāns “vīriešiem par vīriešiem”. Redz, izrādās, ka to lasīt var arī sievieties, nekādas slepenās izdzīvošanas formulas tur nav apslēptas. Katra nodaļa ir savs stāsts par kādu vīrieti – vai nu sensāciju apsēsts žurnālists, vai Afganistānas karavīrs – pat mācītājs! Personāži nekad neatkārtojas, un tas liek domāt par mozaīkas efektu – viens par maz, bet visi gabaliņi kopā veido skaistu bildi. Tā ir arī šajā gadījumā.

Man patika tas, ka autors iedziļinās savos iecienītajos 20. gadsimta 90. gados no dažādiem skatu punktiem – gan no kara viedokļa, gan studenta, gan mācītāja, gan žurnālista un vēl daudzu citu. Lai gan romāns, caur to brīnišķīgi tiek padoti vēstures fakti, ko nenoskaidrosi nevienā mācību grāmatā, jo tie ir pārāk nenozīmīgi, piemēram, tādam lielam notikumam kā Otrais pasaules karš, bet tie ir iespiedušies cilvēku atmiņās.

Grāmata noteikti ir piemērota visa vecuma cilvēkiem, jo tā gan izglīto, gan izklaidē, gan atsauc atmiņā kādus notikumus, ko varbūt paši ir piedzīvojuši. Romānā ir gan vēstis no vēlā 17. gadsimta, gan šantāžas pilni teksti, gan arī atsauces uz pēckara Latvijas periodu. Autors raksta kodolīgā, brīžiem pat skarbā valodā, bet ne kritizējot, bet stāstot, kas piedod vēl zināmu šarmu šai lasāmvielai.

Sākumā bija ļoti grūti ielasīt, jo likās pilnīgs bezsakars, neko nesapratu, bet tad, kad ar mocībām biju nomocījusi tās robežlapas 100-150, tad jau gāja pavisam raiti un nemanot pienāca beigas. Ir izkristalizējušās mīļākās nodaļas, mīļākie laikmeti, ir salikta mana mozaīka. Ir arī rasts skaidrojums no sākuma tik mistiskajiem īsziņu un sarunu fragmentiem, kas parādās katras nodaļas beigās, it kā atsaucot lasītāju realitātē.

Vērtējums – 7,5/10

Attēls šeit.

Koka dvēsele ir spēcīgāka par cilvēka dvēseli.

Tas tikai tā liekas, ka mēs kontrolējam situāciju. Vienmēr atradīsies kāds, kas pēdējā brīdī ieviesīs notiekošajā savas izmaiņas.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s