Patriks Ness “Jautājums un Atbilde”

Pirmo grāmatu “Nazis, ko neatlaist” izlasīju pirms dažiem gadiem. Par šo triloģiju man atgādināja tieši otrā grāmata, kuru tā arī nebiju izlasījusi, bet tā gulēja manā plauktā kā balva par uzvaru vienā no Zvaigznes izsludinātajiem konkursiem. Lai nerastos pārpratumi – tas bija vēl pirms tam, kad kļuvu par grāmatu apskatu rakstītāju. Vienu dienu izdomāju izlasīt un piebeigt šo triloģiju. Nebiju domājusi, ka tas būs tik grūti.

Otrajā grāmatā pilsēta sašķeļas un ir 2 apmetnes – viena vīriešu, kuru vada mērs/prezidents Prentiss. Otra ir sieviešu, kuru vada dziedniece Kroila kundze. Nošķirti viens no otra paliek arī Viola un Tods un dzīvo pilnīgā neziņā par to, vai otrs maz ir dzīvs. Tods tiek norīkots strādāt kopā ar mēra dēlu un padarīt pasauli labāku. Viss sākas ar iezīmēšanu, kurā Ēnkājiem ir jāapliek aproces ar numuriem. Pēc tam kārta pienāk sievietēm. Un neviens nevarēja iedomāties, ka ar to arī viss sāksies.

Tomēr triloģijas turpināšanas pēc gadu pārtraukuma būtu jāsāk ar pirmās grāmatas pārlasīšanu, bet es to nedarīju. Lasot es mēģināju atcerēties notikumus pirmajā grāmatā, un uz otrās grāmatas beigām tas arī sāka izdoties. Tomēr par šo grāmatu nav palikušas tās labākās atmiņas, jo man, kā jau lielākajā daļā triloģiju, otrā grāmata liekas tā vājākā, neizdevusies utt, un tas bija arī šeit.

Grāmata tomēr spēja aizraut, jo šī varētu būt pirmā grāmata, ko izlasīju no vāka līdz vākam, neizlaižot nevienu vārdu. Stāsts spēj ieraut notikumu virpulī tā, ka lasītājs pats spēj vērot savu kalnu virsotnes un lūkoties pēc sanumurētajiem Ēnkājiem. Patriks Ness ir viens no tiem autoriem, kas distancējas no “tā raksta visi” un kļūst par “tā rakstu es”, kas ir apsveicami. Autors uztur savu stilu no sākuma līdz galam.

“Mūsu izvēle nosaka to, kas esam” grāmatā tiek atkārtots nepārtraukti gan no Toda puses, gan no Violas gan arī no visiem pārējiem. Un tas šķiet sevišķi svarīgi, kad Todam ir jāizvēlas, kurā pusē nostāties. Kurā pusē viņš nostāsies, to lasītāji var uzzināt grāmatā Nr.3 – “Briesmoņcilvēki”. Kaut gan drīzāk “Jautājums un atbilde” nosaukums varētu derēt trešajai grāmatai, jo beidzot tiek atbildēti lasītāju jautājumi. Bet par to gan nākamajā rakstā.

Vērtējums: 6/10.

[..] tas ir tāds klusums, ka, to sadzirdot, tu saproti, ka tas ir mūžīgs, klusums, kas noslāpē visu apkārt, it kā pasaulei kāds būtu izslēdzis skaņu.

Dzīvot nozīmē cīnīties.

Attēls šeit.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s