Patriks Ness “Briesmoņcilvēki”

Noslēdzošā triloģijas daļa sniedz Atbildes uz lasītāju Jautājumiem.

Ir sācies karš Ēnkāji pret Jautājumu un Atbildi. Neviens nevarēja iedomāties, ka Ēnkāji klusējuši visus šos gadus veltīgi – viņi izrādās spēcīgāki par pretiniekiem. Ir jāmācās sadzīvot ar zaudējumu. Jāmācās saprasties un ieklausīties viens otrā. Tods un prezidents šķiet, sametušies uz vienu roku, kamēr Viola un Kroila kundze ir Atbildē. Abām grupām ir jāmācās sadarboties karā pret Ēnkājiem. Kurš uzvarēs?

Grāmata pārsteidza ar to, ka no lappuses līdz lappusei bija tikai karš, karš un karš. Domāju, ka risināsies kaut kas savādāk, bet, izlasot saprotu, ka pēc stāsta nekas cits nebūtu iespējams. Romāns sākas ar kulmināciju, kur prezidents pasludina karu. Godīgi? Kulminācija nebeidzas līdz pēdējai lappusei. Ar katru lappusi un katru varoni tiek izdomāts kas jauns, nebijis, kas varētu notikt un noturēt lasītāju nomodā līdz pieciem rītā. Tā vismaz bija man.

Pēdējā grāmatā autors tomēr kaut kādā veidā distancējas no stila, ko mēs pazinām pirmās divas grāmatas. Trešajā daļā pie galvenajiem varoņiem tiek pievienots izdzīvojošais ēnkājis 1017, kas vienīgais paliek dzīvs pēc ēnkāju slaktiņa otrajā daļā. Tomēr nemitīgā burtu veidu maiņa lika mesties raibam gar acīm, un beigās viss saplūda vienā. Arī pēkšņās plānās lapas grāmatai lika stāstam izklausīties savādāk. Lai gan no skata izskatās plānāka, tomēr tajā ir vairāk lappušu, ko gan sākumā nevar pamanīt.

Iesaku tomēr lasīt visas grāmatas pēc kārtas. Lai gan tagad, kad visas daļas jau labu laiku ir iznākušas, šis padoms liekas smieklīgs, tomēr nelasiet neko citu pa vidu. Viss samaisīsies vienā putrā un neko vairs nesapratīsiet.

Par triloģiju kopumā: man ļoti nepatika Tods tieši viņa neizlēmības dēļ. Tas “kā Viola/mērs man liks, tā es darīšu” visas trīs daļas šķita apnicīgs. Ļoti. Bet stāsts ir pietiekoši aizraujošs un nebijis. Tāpēc:

Vērtējums par trešo daļu: 6/10. Vērtējums par triloģiju: 7/10.

Attēls šeit.

Advertisements

2 thoughts on “Patriks Ness “Briesmoņcilvēki”

  1. Man šajā triloģijā simpatizēja tas, ka beigās nebija viena noteikta uzvarētāja, jo tika parādīts, ka cieš visas karā iesaistītās puses un nav viens lielais ļaunais spēks, kurš ir līdz saknei samaitāts.
    Manuprāt, autors šajās grāmatās lieliski parādīja kara postošo spēku un to, ka beigās zaudētāji ir visi.

    • Bet man nepatika garais ceļš, kamēr līdz tam nonāca. Un tā mīņāšanās, nespēja ko izdarīt, nespēja pārkāpt principiem, pakļaušanās kādai konkrētai varai, tas viss šķita lēni. Lēnum lēni.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s