Mišela Morena “Madame Tiso. Slavas cena.”

https://i0.wp.com/www.kontinents.lv/uploads/books/gramata-madame-tiso-slavas-cena.jpg

Varu teikt vienīgi to, ka Lieldienas noteikti nav piemērotākais laiks, kad izdomāt un uzstādīt sev mērķi izlasīt 4 grāmatas. Jo to reāli nav iespējams izdarīt. Savu mērķi esmu izpildījusi tikai pa vienu ceturtdaļu, un tas pat neskaitās kā izpildīšana. Gribu teikt arī to, ka ar šo grāmatu un vēl vienu, kura stāv lasīšanas gatavībā, sākas mana sadarbība ar izdevniecību „Kontinents”. Bet par ko ir šis stāsts?

Marija Grosholca izgatavo vaska figūras un izstāda tās attiecīgajā ekspozīcijā izstāžu zālē. Personas viņa izvērtē pēc tautas pieprasījuma un attiecīgās personas popularitātes. Galu galā izrādās, ka šī ir lieliska iespēja, lai iekļūtu augstākajā sabiedrībā, neapprecoties ar kādu augstdzimušo un paliekot nepamanāmai. Romāna lappusēs var izsekot līdzi Marijas un viņas ģimenes dzīvei un mīlestības līkločiem. Bet visam pa vidu norisinās kāds Francijai ļoti nozīmīgs notikums – Lielā franču revolūcija, kas pasauli neatstāj bez sekām.

Lai gan no sākuma nebiju domājusi, ka tas izrādīsies vēsturisks romāns, tā tomēr ir, un zināmā mērā es pat par to jūtos priecīga. Vismaz ir iespēja iepazīt citus darbus, ne tikai Filipas Gregorijas ķieģelīšus. Lai gan šeit nav tik sīka periodika, kā ir jau minētās autores darbos, tomēr arī šī grāmata nav gluži zemē metama.

Patika hronoloģiskais skatījums. Nebija tā, ka ik pēc nodaļas atgriežas no pagātnes tagadnē, kas man šķiet diezgan haotiski, bet bija viss smuki sakārtots pēc gadiem un notikumiem. Lai gan daudzo notikumu rezultātā no datumiem nebija nekādas jēgas, jo sekoju drīzāk stāstam, nevis kādam vēstures pavedienam, tomēr tie uzskatamāk parādīja, ka tomēr romāns nav izdomājums no zila gaisa. Vēl viens pluss ir aprakstiem. Lai gan parasti man tie nepatīk, jo izstiepjas lappušu garumā un tikai aizņem lieki vietu, tomēr šoreiz tie bija īstajā laikā un vietā un ļāva iztēloties visu pilnībā.

Daudzie titulu nosaukumi un personas ar līdzīgajiem vārdiem jauca galvu un pat romāna beigās man nebija skaidrs, kurš ir miris un kurš ir dzīvs. (Jā, nogalina daudzus un asiņainās ainas netiek slēptas no spalvas un tintes.) Arī romāna sākums šķita bezgalīgs, jo autore patstāvīgi piesaistīja jaunus romāna varoņus, un es vēl nebiju apradusi ar vecajiem. Tā tas viss turpinājās, bet tad bija romāna beigas, kur viss un visi sāka steigties „lai tikai ātrāk lasītājam parādītu atrisinājumu”, kas visiem jau sen bija skaidrs pašā sākumā. Tiesa, tādam, kas neko nezina par Tiso kundzi un viņas dzīvi (kā piemēram, es), šī grāmata ir lieliska izdevība iegūt zināšanas par šo kundzi, kas nu pazīstama visā pasaulē, ne tikai Francijā vai Anglijā.

Vēsturiskā romāna noformējums gan atstāj iespaidu, ka vāka dizaineris nav lasījis romānu, par ko es nemaz nešaubos. Priekšējais vāks atstāj lēta romāna iespaidu, kas liek grāmatu tikpat ātri nolikt atpakaļ, nekā pagriezt aizmuguri un izlasīt anotāciju.

Vērtējums: 8/10.

Vitrūvijs atklāja, ka cilvēka auss garums ir viena trešdaļa no sejas garuma un pēdas garums ir viena sestā daļa no auguma.

Diemžēl sirdij nepavēlēsi. Tā ir stūrgalvīga muļķe.

Cilvēki grib pašu labāko, bet ne vienmēr spēj to saskatīt.

Attēls: izdevniecības mājaslapa.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s