Cilvēcības lielais spēks – Ekskursante (2013)

Uz šo filmu jau sen gribēju aiziet. Jā, es jau iepriekš zināju, ka tas ir par izsūtīšanu uz Sibīrīju, bēgļiem un 2. Pasaules kara notikumiem. Un to, ka nebūs viegli. Viens no iemesliem ir tas, ka tā ir drāma. Man vairāk patīk kara filmas kā drāmas, ne dokumentālās. Otrkārt, šis ir lietuviešu ražojums, un šī ir kārtējā iespēja pārliecināties par to, ka lietuvieši taisa labas filmas. Netaisos apgalvot, ka labākas par latviešiem (lūkojos uz Martinsonu), bet labas.

Filmā par pamatu ņemts 2. Pasaules karš, bet ļoti attāli. Principā ir viena centrālā persona – Marija, kas ir izbēgusi no vilciena, kas ved uz Sibīriju, un tālāk mēģina kulties pa dzīvi kā nu māk. Pie vecmammas Nadjas viņa iemācās krievu valodu, Vasja izkārto dokumentus, lai viņa varētu brīvi ceļot. Diemžēl tas viņai neizdodas tik brīvi, kā visi bija iedomājušies, un ir jāsper daudzi riskanti, droši, neapdomīgi un apdomīgi soļi, lai Marija nokļūtu mājās. Savās mājās – Lietuvā.

Varu tikai uzslavēt aktierspēli. Mazajai Anastasijai Marčenakaitei liels cepums no manis, jo ne kura katra meitenīte varētu nospēlēt šādu lomu. Principā arī pārējie aktieri nebija zemē metami, bet gribu uzslavēt tieši galveno aktrisi, jo viņa vēl ir bērns un iesākt savu karjeru ar galveno lomu filmā par karu ir diezgan iespaidīgi.

Manas domas vēl ir diezgan haotiskas, tāpēc arī atsauksme ir diezgan haotiska. 😀 Pēc stāsta var noprast, ka Maša ir no Lietuvas aizbraukusi uz Krieviju, tad no Krievijas pārvesta uz Baltkrieviju, kur iedraudzējas ar savu vienaudzi un iekaro ietekmīgas ģimenes simpātijas, un tad atkal tiek atvesta atpakaļ uz Lietuvu. Tikai nepatika tas, ka tad, kad viņa atbrauc uz Lietuvu, viņu izmet lauka vidū, pasaka “te tava Lietuva, lasies kur gribi” izteiksmē un aizbrauc. protams, ir vēl citas nepilnības kas krita acīs, bet tās es neķidāšu, lai nesabojātu filmas skatīšanās prieku kādam, kas to vēl nebūs redzējis.

Vēl viena piebilde par beigām. Man patika, ka režisors ir izvēlējies tās beigas, kur skatītājam paliek liela neizpratne par varoņu likteni turpmāk. Tieši šādas beigas ir vislabākās, jo pašam skatītājam ir ļauts iztēloties kā viss beidzas. Nav tā, ka varoņi savas dzīves 2 stundu garumā ir izspēlējuši, nogriežam ar nazi, un viss, beigas.

Filma ir lieliska. Lai gan nav kā alternatīva tām, kuras skatīties vēstures stundās, jo par kara gaitu tur ir ļoti, ļoti maz, bet lai izprastu varoņu emocijas un kāda dzīvi, esot šajā laikā, noteikti brīnišķīgs piemērs. Vērtējums: 8/10.

Attēls šeit.

2 thoughts on “Cilvēcības lielais spēks – Ekskursante (2013)

  1. Piekritīšu, ka par filmu palika haotisks iespaids, jo pats sižets tāds ir. Man filma likās izstiepta mazliet par garu, to visu varēja parādīt kompaktāk un tad arī izpaliktu filmas garlaicīgie momenti, kad it kā nekas svarīgs nenotiek. Toties filmas beigas gan “paķēra”. Spēcīgi un negaidīti, vismaz man. 🙂

    • Man patika pat garlaicīgie momenti, jo šķita, ka tie pilnībā iederas filmā. Jā, pēc tam, kad to apdomāju, filma liekas tāda nedaudz haotiska, bet ne dēļ sižeta, kas man šķita sakārtots. Spēcīgi, jā, savā ziņā bija, bet ne tik ļoti, lai izraisītu manī asaru plūdus. Vismaz lietuvieši zina, kad jāapstājas, lai nesaraudinātu skatītājus.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s