Stīvens Hokings un Leonards Mlodinovs “Diženais plāns”

Diženais plāns

Kāpēc radās Visums? Kāpēc mēs esam? Kāpēc dabas likumi ir tieši tādi, un ne citādāki? To palīdz noskaidrot izcilie zinātnieki Stīvens Hokings un Leonards Mlodinovs. Ar jaunāko kvantu teoriju atziņām viņi viegli, brīžiem humoristiski paskaidro ar Visumu saistītos eksistenciālos jautājumus.

Stīvens Hokings ir bijis Lukas profesors matemātikā Kembridžas universitātē un saņēmis daudz apbalvojumus, tai skaitā, ASV Prezidenta brīvības medaļu. Leonards Mlodinovs, savukārt, ir Kalifornijas Tehnoloģiju institūta mācībspēks un daudzu grāmatu un zinātnisko darbu autors.

Es neesmu ar eksaktajām zinātnēm uz “tu”, tieši tāpēc, izvēloties šo grāmatu, domāju padziļināt gan zināšanas fizikā, gan arī saprast sevi un pasaules sūtību. Bet, sākot lasīt, es saskāros ar zināmiem stūrakmeņiem – jau ar pirmajām rindkopām lasītājs tiek iemests fizikas pasaulē, un nav svarīgi, vai viņš grimst, vai peld, bet autori spītīgi turpina malt uz priekšu miega šūpuļdziesmu. Labi, 3 vakarus saldi pagulēju, paldies. 4 vakarā atķeksēju sev interesējošās nodaļas un ķēros pie lasīšanas, pārskrienot ar acīm pāri pārlaisto nodaļu tekstam. Šis jau gāja veiksmīgāk, aizmigu tikai pašās beigās. Bet nu, grāmata ir caurlasīta, un manas domas arī šādas tādas ir radušās.

Ņemot vērā to, ka pasaulē ir daudz un dažādu teoriju par to, kā radies cilvēks, Visums, Zeme un daba, šī grāmata ir tikai vieno no miljons citām teorijām par šo pašu tēmu. Jā, atšķirība ir tāda, ka autori neslinko un cenšas sarežģīto, nesaprotamo zinātnisko valodu padarīt mirstīgiem cilvēkiem saprotamu.

Kāpēc grāmatu sauc “Diženais plāns”? Diženais plāns ir teorija, kas no sākta gala izskaidro Visuma rašanos. Autori min šīs teorijas rašanās vēsturi, ļauj ieskatīties citās teorijās, īpaši plaši izklāstīta kvantu fizika un Einšteina teorija. Un, izrādās, ka Medeļejeva tabulas pats pirmais elements ir visbūtiskākais elements, kāpēc mēs vispār dzīvojam.

Tomēr, lai jūs pavisam nenobaidītu ar manu sleepy grāmatas atsauksmi – nebīstieties. Šai grāmatai ir jābūt plauktā kaut vien tāpēc, lai jūs uzzinātu daudz ko tādu, ko savu mūžu iedomājušies nebūtu. Grāmatai ir jābūt pa rokai, jo, ja godīgi, man nebūtu iebildumi to vēlreiz pārlasīt tad, kad iestāsties grāmatu iztrūkums. Labi, nepareizais salīdzinājums. Ja nu gadījumā stāstā pavīd kāds fizikas termins, aizmugurē ir skaidrojošā vārdnīca, lai pat katram pēdējam muļķim būtu skaidrs, kas tas īsti ir. Es teiktu, ka šī grāmata ir mini-fizikas enciklopēdija. Tāpēc obligāti jāguļ grāmatu plauktos un jāiemanto diezgan apbružāti vāciņi.

Vērtējums: 7/10. Kaut ko sapratu, kaut ko nē, bet visā visumā ir labi.

Attēls šeit.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s