69/101: Leišmalīte.

Trešā Kurzemīte. Šoreiz gan Imants visu ceļu nespēj veikt – to turpina dēls Rimants. Un arī daļu apraksta – nevar jau dot citam rakstīt par savām atmiņām. Grāmata ir tapusi 10 gadus, izbraukājot krustu šķērsu visu Lietuvas pierobežu. Pabūts gan pie zemniekiem, gan pilīs, gan muižās, gan pie slaveniem cilvēkiem, vienvārd sakot – visur kur drīkst spert kāju. Un kur nedrīkst.

Šī gan būs tāda īsa atsauksme. Šo grāmatu es lasīju savādāk. Es zināju, ko es gribu sagaidīt no “Leišmalītes”, ko gribu atrast, un to arī meklēju. Tāpēc nepievērsu uzmanību dažādiem sīkumiem, kurus varbūt citi blogeri šajā grāmatā ir pamanījuši. Es meklēju citātus par Latviju un latviešiem, un tos arī atradu diezgan lielā skaitā. Bet, neskatoties uz to, es pamanīju, ka pierobežas zemnieki diezgan lielu uzmanību pievērš Latvijas zemes pārdošana ārzemniekiem, naudas dabūšanā, un prieku man sagādāja tas, ka vismaz viens vīrietis tajā visā zemnieku gūzmā zina, kā piesaistīt sev Eiropas finansējumus. Tagad, nešaubos, to būs apguvuši vēl vairāki, ne tikai viņš.

Un, pēc grāmatas man ir viena liela, nobriedusi doma par latviešiem. Īstenībā, mēs nemaz neesam tik neapdomīgi, neinteresanti. Paskat, Ziedonim ideja izveidot Demogrāfisko fondu, zemniekiem ideja samesties veselā kopienā, lai nauda nav jāšķiež par katru maisu minerālmēslu, piemēram, 5 tonnām, bet var visi kopīgi nopirkt 500 tonnas, un brālīgi sadalīt savā starpā. Bet tomēr valdība tālāk par Rīgu neredz. Un Leišmalē trūkst darīt varošu cilvēku. Ja būtu savādāk, arī “Leišmalītes” stāsts būtu savādāks. Un vēl, ko gribu par šo grāmatu teikt: var manīt, ka grāmatas sākums ir tēlaināks, ar Imantam Ziedonim raksturīgajiem salīdzinājumiem, viņam raksturīgo vieglumu. Bet grāmatas vidū – blākš – kā ar nazi nogriež visu tēlainumu. Skaidrs – Rimants ķēries gan pie apbraukāšanas, gan pie rakstīšanas. Pazudis viss Imantam raksturīgais vieglums, Rimants raksta to, kā to redz – ja Asarē uz kalna stāvēja meitene, tad viņš tā arī raksta, nevis kā Imants – pieliekot vēl dažus apzīmētājus un papildinātājus.

Vērtējums: 5/10.

Nākamais rindā: Nikolass Spārks – Talismans. (Nicholas Sparks – The Lucky One).

Bilde te.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s