68/101: Regīna Spektore.

Ceļš pie šīs dziedātājas aizveda pavisam nejauši – paziņa caur tvitteri ieteica viņas jaunāko videoklipu “You’ve Got Time”, un tā nu es sāku cauru dienu klausīties Regīnas albūmus. Bet, kad padzirdēju, kad Palladiumā būs viņas koncerts, šaubījos, vai tikai koncerts nesabojās to prieku klausīties mākslinieci tādu, kādu piedāvā internets. Bet, dienu pirms koncerta tētis dabūja biļetes, un es, protams, gāju viņam līdzi.

Tiem, kas vēl nav atklausījušies radio StarFM Maijas Rozītes-Krištopānes atstāstījumu par šo dziedātāju, es pasniegšu savu versiju. Dzimusi krievu ebreju ģimenē un agrā bērnībā (perestroikas laikā) pārcēlusies uz ASV, kur arī uzsāk savas muzikālās gaitas. Viņas māte bija pasniedzēja Maskavas konservatorijā, bet tēvs mācēja spēlēt vijoli. Viņai ir 6 albūmi, 2 no tiem producente ir viņa pati. Tieši pēdējā albūma “What We Saw from the Cheap Seats” koncerttūres ietvaros viņa pirmdien, 5.augustā, viesojās Latvijā, kur sniedza juteklisku koncertu un sajūsminājās par Latvijas ogām.

Nonākuši pie Palladiuma, ar tēti nedaudz nošokējāmies, ka vēl nestāv 200 m gara rinda pie ieejas (kā tas bija Ellie Goulding koncertā pavasarī). Nu neko, laiks vēl ir pietiekami – ejam iekost, lai vēdera kurkstoņa nepārbļauj dziedātāju. Turpat netālu ir Salmu Krogs (kvartālu uz atpakaļu, ja iet no Origo uz Palladiumu pa Marijas ielu), tur arī paēdām. Aizejam atpakaļ, joprojām rindu nav, bet cilvēki sāk parādīties. Nu neko, sākas iekšā laišana, ejam iekšā. Tētis izpēta visus Palladiuma kaktus (viņa laikā tur esot bijis Rīgā dārgākais kinoteātris), ģērbtuvē var nopirkt kreklus ar Regīnu Spektori virsū. Ejam iekšā zālē, tiekam pie sēdvietām zāles aizmugurē un baudām sabiedrību. Īsts mikslis – no meitenēm parastās, melnās kleitiņās, līdz puišiem pumpainās biksēs. Varēja arī novērot daudz Regīnas līdziniekus – vai nu pumpainas blūzītes, vai sarullēti mati, vai sarkanas lūpas, vai uzacis izraustītas tieši kā Spektorei… Nu labi, ir pulkstens 20:00 un sākas Regīnas Spektores dzīvesbiedra Džeka Dišela grupas “Only Son” iesildīšana. Grupas mūzikas stils nebija man sirdij tuvākais, un publika viņus uzņēma diezgan atturīgi, bet pēdējā viņu izpildītā dziesma gan man patika.

Mums bija diezgan labas vietas – pie skaņu pults, tāpēc tajā ilgajā laika posmā starp “Only Son” un Regīnu Spektori es varēju palūkot, kā tad viss notiek. Un tad, pēc vairākiem publikas mēģinājumiem mākslinieci sasaukt, Regīna kāpj uz skatuves un sniedz pusotru stundu garu koncertu, iekļaujot jau minēto “You’ve Got Time”, “Fidelity”, “Don’t Leave Me”, “All the Rowboats” un vēl citas, ieskaitot viņas un vīra kopīgi sacerēto un arī izpildīto dziesmu “Call Them Brothers”. Pēc katras dziesmas viņa pateicās publikai dažādās valodās: gan angļu, gan latviešu, gan arī krievu. Kā pajokoja pati dziedātāja: “Tā kā jūs saprotat krieviski, es varu ar jums trenēties runāt krieviski.” Tiesa, tas nebija viņas vienīgais jociņš, un arī viņas dzīvesbiedrs savā uzstāšanas reizē izšāva pa kādam jociņam, piemēram: “Šīs dziesmas videoklipā jūs varat redzēt mani lidojam baltās apakšbiksēs. Esmu pārliecināts, ka tagad visi noteikti noskatīsies šo videoklipu”.

Tas, kas man nepatika, ir sekojošs, un visā vainojama ir pati koncertzāle, nevis dziedātāja. Pirmkārt: Palladiumam ir kārtīgi jāpadomā par ventilācijas sistēmu ierīkošanu, jo ne jau es tur vienīgā ģību no šausmīgā karstuma, bet vairāki cilvēki pameta koncertu šī paša iemesla dēļ. Un otrkārt: iesaku nomainīt arī kases aparātus, jo kases radītais troksnis, sitot ārā čekus, brīžiem pārsita dziedātās balsi. Izsaku līdzjūtību tiem, kas stāvēja malās, kašu tuvumā, jo droši vien koncerts sanāca nebaudāms, ja ik pēc 5 sekundēm kase izsit čeku. Un vispār – ūdens glāze (0,25) pa latu?! Cenas arī ir diezgan astronomiskas, ņemot vērā to, ka pusotrlitrīgo minerālūdeni turpat netālajā veikalā es nopirku par sešdesmit santīmiem.

Kopumā koncerts bija labs, patika Regīnas uzstāšanās, lieku 8/10. Bija labi, bet, ja grib perfekti, tad jāpacenšas ir Palladiumam, nevis māksliniecei.

Bilde šeit, šeit.

 

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s