26/101: Daniels Kīzs – Puķes Aldžernonam

Image

Daniels Kīzs ir Ohaio universitātes profesors  un ir sarakstījis astoņas grāmatas. Viņa romāns „Puķes Aldžernonam” ir ieguvis tādas prestižas balvas kā Hugo un Nebula. Bet nu par pašu grāmatu.

Stāsts ir par vīrieti, kuram ir ļoti zems IQ. Viņš spēj izdarīt primitīvas lietas, bet kaut ko no dzīves arī saprot. Čārlijs Gordons saprot, ka jāpelna nauda un kaut kur jādzīvo, tāpēc dodas strādāt uz maiznīcu un dzīvokļa īri arī maksā. Tikai maiznīcā viņš strādā par apkopēju, un kad cilvēki smejas, viņš smejas līdzi, jo nesaprot, ka tie smejas par viņu. Tad viņu ieliek slimnīcā un uztaisa smadzeņu operāciju. Tagad viņa IQ paaugstinās, un viņš ar katru minūti kļūst gudrāks. Viņš uzsūc sevī zināšanas, lasa grāmatas un vēro cilvēkus. Bet operācija rūpējas tikai par to, lai cilvēkam paaugstinātos IQ, nevis viņš pieaugtu arī emocionāli. Tāpēc Čārlijs krīt uz nerviem ar savu gudrumu, zaudē darbu. Bet – kas ir Aldžernons? Aldžernons ir balta pelīte, kurai arī tikai izdarīta šī operācija krietni pirms Čārlija. Čārlijs kopā ar Aldžernonu sacenšas izejot labirintus un dažādus testus. Paiet laiks, līdz Čārlijs var Aldžernonu apsteigt. Vīrieti sāk vilkt uz visādām zinātnieku konferencēm, un pēkšņi Čārlijs saprot, ka secinājumos ir kļūda. Viņš paņem Aldžernonu, noīrē jaunu dzīvokli un uzsāk savus pētījumus, ko beigās nosauc par „Aldžernona – Gordona efektu”. Bet, redzot, ka Aldžernons reprogresē, viņš saprot, ka drīz tas notiks arī ar viū un krietni straujākos tempos. Nepaiet ilgs laiks, kad viņš vairs neatcerās, ko ir lasījis, ko ir darījis, viņš tikai sēž gultā un truli blenž. Viņš atgūst savu darbu, savus draugus, bet beigās pats labprātīgi aizbrauc ārstēties uz „Vorena skolu” – patversmi garīgi neattīstītiem cilvēkiem. Viņš lūdz tikai vienu – nolieciet puķes uz Aldženona kapa.

Man šī grāmata patika. Viņa lika nedaudz savādāk palūkoties uz cilvēkiem, kuriem tagad ir nepieciešama palīdzība, jo viņi paši nevar izdarīt tās lietas, ko darām mēs. Viņu pirksti neslīd pār klavietūras taustiņiem, viņi nezin dienas aktualitātes, viņi nezin neko par pēdējā laikā izlasītajām grāmatām. Kad izlasīju pēdējo teikumu, pati neviļus palūkojos uz pagalma pusi – vai tur gadījumā nav sakaltušas puķes. Tagad gan neko nevar redzēt – viss ar sniegu apsnidzis.

Grāmatai dodu 8/10. Bija labi, bet ne izcili.

Un te arī daži citāti.

Testu vajag uztaisīt labi, savādāk būs slikti.

“”Man gribējās tevi redzēt”

“Varēji aiziet uz zoodārzu”

Es mēģinu atpūtināt smadzenes, lai gan izskatās, ka esmu sajaucis adreses.

Pat izdomātā pasaulē ir zināmi noteikumi.

Bilde šeit.

One thought on “26/101: Daniels Kīzs – Puķes Aldžernonam

  1. Atpakaļ ziņojums: 42/101: Kā katru gadalaiku | kurpjukaste

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s