16/101: The End

Pasaulē pārdoti vairāk nekā 70 miljoni šīs grāmatas eksemplāru. Aizejot ciemos pie draudzenes, tu redzēsi grāmatu uz viņas naktsskapīša, braucot uz mājām vilcienā tu redzēsi grāmatu kādam klēpī. Vēl šodien pati braucu vilcienā un pretim sēdošais vīrietis šo grāmatu lasīja ar vieglu smīnu un uzrauktām uzacīm. Grāmata ir fenomens visā pasaulē, pārsitusi jebkādus līdzšinējos rekordus. Tā ir triloģijas “50 shades of Grey” jeb latviski: “Greja piecdesmit nokrāsas.

Pirmdien, 4. februārī iznāca noslēdzošā triloģijas daļa. Tā nu arī es izlēmu iegādāties šo grāmatu. Ja pašai nepatiktu – uzdāvinātu draudzenei. Mums abām interesantas uztveres spējas. Pirmdienas pēcpusdienā grāmatnīcā rindu nebija, bet tajā rajonā stāvēja daudz smaidošu sieviešu. Tas laikam visu izskaidro. Arī plaukti bija patukši – grāmatnīcas pašā stūrī bija atlikušas pēdējās trīs grāmatas. Patrāpījos arī uz atlaidēm, kad grāmatas par latu, diviem un trim, un tikko vēl pie kādas kaudzītes. 😀

Manuprāt, nevajag lieki tērēt vārdus, ikkatrs zin, par ko šajā grāmatā ir runa.

Bet vispār ja tā labi apskatās. Es biju dzirdējusi, ar ko grāmata beigsies, tāpēc lasīju bez intereses, nešķīru lapas uz priekšu, atzīstos, beigas gan palasīju, lai pārliecinātos, vai tiešām tur ir tā, kā man stāstīja. Visa šitā triloģija atgādināja Stefānijas Meieres “Krēslu”. Arī tur galvenais varonis bija “tumšais”, arī viņam bija dēmoni. Edvards līdz brīdim, kad iepazina Bellu, netika izjutis pieskārienus. Tas viņam bija pārsteigums. Labi, Grejam tas vispār bija kaut kas šausmīgi neiespējams, bet Ana izpraucās cauri viņa stereotipiem. Edvardam likās kaut kas neiespējams, ka viņi ar Bellu būs kopā – Kristjenam tāpat. Arī Krēslas sāgai bija briesmoņi, kas patstāvīgi traucēja viņu “attiecībām”, arī Greja triloģijā bīstamais bija Džeks Haids. Bet vēlviena kopīga īpašība šīm abām sāgām ir: beigās abu grāmatu varoņi pieveic ļaunumu dzīvo laimīgi līdz mūža galam.

Bet par grāmatu nav jāsaka tikai sliktais. Man patika viņu emocionālā saikne. Tas, kā viņi piegāja viens otram – Ana panāca to, lai Kristjens pārvar savas bailes/stereotipus. Kristjens panāca, lai Ana pārvar bailes/stereotipus.

Mans vērtējums šai grāmatai ir 8/10. Jo šī ir pēdējā daļa. Jo dēļ šīs grāmatas visā pasaulē strauji pacelsies dzimstības līmenis. Jo pirmā grāmata kādā jaunā lauciņā vienmēr ir fenomenāla.

Bet ar to viss fenomens nebeidzas. Tiks filmēta arī filma, kuru uz ekrāna pārnesīs scenāriste Kellija Mārsela. Patlaban notiek strīdīgas diskusijas, vai režisors būs Andželina Džolija vai tomēr kāds cits. Internetā arī parādījušās divas komandas – Team Ian, kura ir par to, lai Kristjenu Greju atveidotu Ian Somerhalden (plašāk pazīstams atveidojot Deimonu slavenajā seriālā “The Vampire Diaries”) un Team Matt, kuri ir par to, lai Greja kungu attēlotu Matt Bomer. Neviens no šiem aktieriem nav devis apstiprinājumu, ka gatavojas piedalīties filmā.

Bet, tas nav viss. Pagājušo nedēļu gadījās arī izlasīt vēl kādas triloģijas noslēdzošo daļu. Tā ir Megijas Stīvoteras triloģija.

Labi, tātad īsumā par visām trīs grāmatām: Sems ir vilks, kurš par cilvēku pārvēršas tikai tad, kad ir silts – tātad, vasarā. Greisa ir izcilniece – cilvēks. Kad Sems ir vilks, viņam pazūd jebkādas atmiņas, kuras viņš atcerās, kad ir cilvēks. Kad viņš ir cilvēks, viņš strādā grāmatnīcā. Kādu vasaras dienu tur ierodas arī Greisa. Tā nu sākas love the from first sign. Greisa uzzina, ka Sems ir vilks, ka ir vesels vilku bars, iepazīst viņa dzīvesveidu. Viņa uzzina arī to, ka ar katru gadu viņš arvien mazāku laiku var palikt cilvēka ādā. Greisa un viņas labākā draudzene Izabella cenšas izdomāt, kā pārvērst vilkus uz visiem laikiem par cilvēku. Otrās grāmatas beigās viņām tas izdodas – Sems kļūst par cilvēku. Bet… Greisa pārtop par vilku. Kad viņa bija pavisam maza, viņu sakoda vilks, un izrādās, ka daļa vilka būtības viņā mājoja, kad viņa bija cilvēks. Trešajā grāmatā Sems jūk prātā, jo Greisa ir vilks, kā arī visam pa vidu Izabellas tēvs ar pilsētas mēru grib sarīkot (un sarīko) vilku medības, jo tie ir nodarījuši pārāk lielu ļaunumu – vairāki cilvēki viņu dēļ ir gājuši bojā vai pazuduši bez vēsts (pārvērtušies par vilkiem). Policists, kurš nemaz nav tāds, kādi tiek attēloti citi policisti, piedāvā savu īpašumu, lai tur paslēptu vilkus. Izvēršas asiņains cīniņš, jo kamēr vilki bēg uz patvērumu, tikmēr no helikoptera Izabellas tēvs un mērs un vēl pāris vīri šauj uz vilkiem. Daudzi iet bojā, bet beigas tomēr ir laimīgas.

Šī ir tā triloģija, kurā es nesaskatīju neko sliktu. Manai romantiskajai dvēselei patika pa vidu iespraustie Rilkes dzejoļi. Tas bija tas, kas vajadzīgs, lai šo grāmatu padarītu tādu, ar odziņu.

Vēl kas: šīs triloģijas pēdējā daļa bija tā grāmata ar mīkstajiem vākiem, kurā es neko neietraipīju, neko neaizlocīju, neko neierakstīju, neko nepasvītroju. Kādu es viņu nopirku, tāda viņa ir. Labi, uz tās ir mani pirkstu nospiedumi. Jūs prasīsiet: kāpēc tam būtu jāpievērš uzmanība? Ar vecākiem saderējām – šī būs tā grāmata, kuru es nesabojāšu, nepadarīšu par savu kaut ko iekleksējot iekšā. Mamma pēc izlasīšanas ķērās inspekcijai un tiešām atklājās, ka nekādu traipu grāmatā nav. Es uzvarēju derībās! Balva gan jau sen ir vēderā. 😀

Mans kopējais vērtējums par šo triloģiju ir 10/10.

2 thoughts on “16/101: The End

    • Es pieņemu, ka runa iet par Greju. 😀
      Nē, nu ja tā loģiski padomā, tad man ir tīri patīkami redzēt savus tuviniekus lasām grāmatas. It īpaši tos, kuri grāmatas nelasa kā šķiru. 😀 Esmu arī braukusi trolejbusā, kur mana blakussēdētāja burtiski raudāja, jo kaut kas nenotika pēc viņas prāta lasot šo grāmatu. Tiku arī pie skata kā vīrieša uzacis ceļas augstāk un augstāk un lūpas iegūst smīna izteiksmi. Un es tāda no malas stāvu un cenšos nespurgt. 😀
      Arī man ir liels prieks par pēdējo daļu. Nebūs jāstāv vienīgajai rindā grāmatnīcā ar trīs zīmuļiem rokās, kamēr pārējiem rokās būs kāda grāmata no Greja triloģijas. 😀

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s