5/101: Recenzija – Kažokādas

Image

Videonomā filmu nodošanas termiņš jau sen iztecējis, bet nu es pieķēru sevi pie domas, ka ilgāk nedrīkst – iedzīšu sevi vēl bankrotā. Tā nu es atvēru savu skapi un pagrābu pirmo filmu, kas bija pa rokai pat neskatoties uz nosaukumu, un ieliku to savā dvd atskaņotājā. Tikai ar kādu 3 minūti es secināju, ka filma būs par sievieti, par iemīlēšanos no jauna, lai gan tev ir jau 2 bērni un mīlošs vīrs un par kaisli. Jā, ļoti daudz kaisles un jutekliskuma.

Kažokādas: Diānas Arbusas iedomātais portrets. Režisors: Stīvens Šainbergs. Galvenajās lomās: Nikola Kidmena un Roberts Daunijs Juniors.

Šis stāsts ir par mīlestību. Nē, ne jau par šādu tādu – satiek, apprecās, rada bērnus, izšķirās un ir šķirteņi līdz kapa malai. Dieva dēļ, nē. Diānas (Nikola Kidmena) vecāki ir radījuši firmu, kas izplata kažokādas. Sievietes vīrs ir fotogrāfs, kas taisa firmas reklāmu. Bet pati Diāna ir tā, kas domā kadra konceptu, kārto modeļu matus, pielabo grimu, kārto māju, liek gulēt bērnus, un tīra aizdambējušās kanalizācijas caurules. Kādā kārtējā firmas jaunāko modeļu prezentācijā savā dzīvoklī, ejot pakaļ jaunai kamerai, Diāna pamana kādu interesantu stāvu. Tas ir viņu jaunais kaimiņš. Kas viņā tik interesants? Viņš valkā masku. No auduma taisītu un tādu, ka var redzēt tikai šokolādes brūnās acis un muti. Neko vairāk. Diānai šis cilvēks fascinē, un viņa nākamajā dienā dodas pie jaunā kaimiņa iegūt viņa fotoportretu. Bet tieši tā viss sāk risināties. Diāna naktī nenāk mājās – paliek pie kaimiņa. Viņi sapazīstas arvien tuvāk un tuvāk. Jau pirmajā naktī Diāna uzzina, kāpēc jaunais kaimiņš valkā masku. Viņam ir ļoti reta slimība, bet tieši tas Diānu velk viņam vēl tuvāk. Bet ir vēl kas. Viņā viņa saskata savu dvēseles līdzinieku – viņa bērnībā gribējusi braukt uz morgu, uz mirušo leļļu slimnīcu utt. Un tieši tāpēc filmas gaidā Diāna iepazīst dažādus dīvaiņus – cilvēku ar 4 kājām, sievieti, kura visu dara ar kājām, 2 kopā saaugušus cilvēkus, pavisam garus cilvēku, un pavisam īsu cilvēku. Un tie visi ir viņas dvēseļu radinieki – tieši tādi, kādus viņa gribēja sastapt, kad bija maza. Protams, viņas ģimene to visu uztver ar šausmām – kā pieaugusi sieviete var draudzēties un sarunāties ar kropļiem un dīvaiņiem. Bet Diānai viss vienalga. Kādu dienu kaimiņš Laionels palūdz Diānai viņam palīdzēt atbrīvoties no ķermeņa apmatojuma. Viņa, kaut gan nākusi teikt, ka viņu attiecībām ir pielikts punkts, to dara un izdara. Vismaz 15 minūtes tiek radīts kā Kidmena skuj atsevišķas Daunija Juniora ķermeņa daļas. Kad beidzot tas ir darīts, viņi dodas uz okeānu. Kaut kur pa vidu filmai, Laionels Diānai atzīstas, ka ar katru mēnesi viņa elpošana samazinās pa 5%. Un viņš lūdz Diānu peldēt sev līdzi. Stāvot pie okeāna, Laionels Diānai apliek no sava apmatojuma pašūtu kažoku. Un Diāna saprot, kāpēc. Bet, galu galā no okeāna iznāk Kidmena viena pati – Daunijs ir aizpeldējis uz citu pasauli.

Filma ir par mums. Par mūsu attieksmi pret invalīdiem un citiem slimiem cilvēkiem. Biežo esmu saskārusies ar situācijām, kad trolejbusā ieripo invalīds, un bērna māte savam bērnam norāda neskatīties uz viņu, vai, vēl ļaunāk, paņem aiz rokas, un velk ārā no sabiedriskā transporta. Cilvēki ir gatavi riskēt nokavēt tikšanos vai kavēt darbu, lai tikai bērnam nebūtu jāredz tas, ko viņš, gadiem ejot, vienalga ieraudzīs. Un tad viņam iestāsies riebums pret vecākiem, jo viņš sapratīs, ka arī invalīdi ir tikai cilvēki, un viņiem ir tikpat lielas tiesības uz sauli kā mums.

Filmai atkal kaut kas pietrūka. Varbūt nevajadzēja tik daudz kailuma, vai nevajadzēja kailumu vispār. Bet, no otras puses, kailums piešķīra šai filmai zināmu dramatismu. Labi, es palieku pie tā, lai kailums ir. Bet man vienalga ir mazuma sajūta, kas netiek remdēta.

Mans vērtējums: 7/10. (Un tikai par godu Junioram un Kidmenai).

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s