Kāpēc mēs lasām?

Šim postam par pamudinājumu kļuva šodienas “Bez Tabu” raidījuma sākums. Aptaujāja cilvēkus ielas vai viņi lasa, kāpēc lasa, kāpēc būtu jālasa, ja nelasa, tad kāpēc. Un tas man lika aizdomāties, kāpēc ES lasu, nevis, piemēram, eju smēķēt aiz savas mājas, vai kaut kur dzerstos kopā ar sava vecuma jauniešiem. Kāpēc CITI lasa, un ko lasa. 

Lasītprasme ir viena no svarīgākajām prasmēm – tā ir kā pamats visa cita izzināšanai, apguvei un sevis attīstībai. Interese par lasīšanu rodas jau 5-6 gadu vecumā, bet, diemžēl, jau šajā vecumā lielākā daļa bērnu jau veras datora ekrānā, nevis izbauda grāmatu smaržu. Arī tiem bērniem, kuri tagad mācās 5.-9. klasē, pedagogi ir novērojuši lasīšanas grūtības – nevar saskatīt tekstā apslēpto problēmu, nevar secināt (vēsture, ģeogrāfija, spilgtāk – kultūras vēsture). Pie vainas ir jaunākās tehnoloģijas – datori, aipadi un aifoni, kuri, tā teikt, sabojā bērnus. Piemēram es vēl joprojām neesmu sapratusi, kāpēc bērnam 9. vai pat jau 4. klasē ir vajadzīgs aipads vai jaunākais aifons.

Bet, atkāpjoties no problēmām, sniegšu jums 18 lielisku iemeslu, kurus esmu atradusi http://www.zvaigzne.lv mājaslapā, apkopojumu par tēmu: Kāpēc jālasa grāmatas?

 1. var lietderīgi un pilnvērtīgi pavadīt laiku;
 2. grāmatas attīsta fantāziju;
 3. lai papildinātu vārdu krājumu;
 4. tas ir vislabākais veids, kā ceļot laikā un telpā;
 5. iedziļinoties citā pasaulē var aizmirst par realitātes problēmām, krīzi, var atpūsties;
 6. uzlabo inteliģences līmeni;
 7. lasīšanas laikā tiek nodarbinātas smadzenes;
 8. grāmatas palīdz atrast savu īsto ES;
 9. grāmatas ierauj emociju virpulī;
 10. tās izglīto;
 11. lasīšana ļauj mūs iejusties galvenā varoņa ādā – var būt gan par rūpju māktu mājsaimnieci, par veiksmīgu biznesmeni vai par nelaimīgi iemīlējušos meiteni;
 12. lasot var paslēpties no visa un visiem;
 13. tās dod iespēju ielūkoties autora slēptākajās domās un iepazīt autoru;
 14. grāmatās dažkārt var sajust to, ko dzīve liedz;
 15. Tajās var atrast atbildes, kuras nesniegs neviens cilvēks, tās palīdz veidot sevi, izprast sevi. Vai atklāt sevī ko jaunu. Grāmatas var mierināt labāk nekā jebkas cits. Tās palīdz aizmirsties;
 16. tā ir fantastiska iespēja pabūt kopā ar interesantām personībām neparastos apstākļos;
 17. grāmatas ir dzīves gudrība;
 18. grāmata ļauj apskatīt to, ko nekad neredzēsi un palīdz tev apceļot pasaules klusākos nostūrus.

Kā arī nesen notika pētījums, kurā piedalījās 30 tūkstoši cilvēku. Pētījuma laikā respondentiem bija jāatbild uz jautājumu, kā viņi pavada brīvo laiku, novēŗtējot arī savu dvēseles stāvokli un noskaņojumu. Cilvēki, kuri uzskata sevi par laimīgiem, izrādījās sociāli aktīvi, lasīja grāmatas. Tie, kuri nebija apmierināti ar savu dzīvi, daudz laika pavadīja pie televizora ekrāna. Tāpat 51% nelaimīgajiem cilvēkiem ir daudz brīvā laika, un viņi nezin, kā to aizpildīt. Savukārt tikai 19% laimīgiem cilvēkiem ir brīvais laiks, un to viņi aizpilda lasot grāmatas.

Kāpēc ES lasu? Tāpēc, ka tas ir interesanti, tās ļauj aizmirsties, iejusties citā tēlā, kļūt par kādu, kāds tu nekad nebūsi. Tās paaugstina manu intelektu, tās aizpilda manu brīvo laiku. Tās ļauj iepazīt vietas, uz kurām es nekad nebraukšu un iepazīt kultūras, kurās es nekad nebūšu. Tās ļauj man iepazīt autoru, tā iekšējo pasauli. Tās ļauj man pafantazēt kas notieks tālāk, ar ko beigsies utt. Un lasīt ir interesanti.

Mans jautājums JUMS – Kāpēc Jūs lasāt? Kā Jūs izvēlaties grāmatu, ko vēlaties lasīt? Cik grāmatu Jūs izlasāt mēnešu/gada laikā?

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s