Kā pareizi sagatavoties eksāmenam?

Ir pienācis eksāmenu laiks. Jau šodien 12. klases skolēni kārto angļu valodas centralizēto eksāmenu, bet jau rīt 9. klases kārtos latviešu valodu. Bet kā īsti sagatavoties tā, lai naktī varētu gulēt un nākamajā dienā nokārtot eksāmenu uz labām atzīmēm?

1. Kāds būs eksāmens? Ir jāzina, kādā formā viņš tiks pasniegts. Vai kā pagājušo gadu, vai būs kas jauns. Ir jāiztaujā pasniedzēji un skolotāji par eksāmena formu, kam gatavoties. Ja tās ir biļetes, tad nekādā gadījumā nedrīkst tās sadalīt “1 diena- 1 biļete”. Kāds psihilogs no Maskavas piedāvāja veiksmīgu alternatīvu, kas irguvusi nosaukumu “3-4-5”. Atlikušais laika periods ir jāsadala 3 daļās. Piemēram, pirmajās 10 dienās ir nepieciešams visas tēmas apgūt uz 3 (mūslaiku 5). Nākamajās 10 dienās uz 4 (mūslaiku 7-8), un tad pēdējās 10 dienās jānoslīpē zināšanas un noslīpēt trūkumus. Tā radīsies priekšstats par mācību priekšmetu kopumā.

2. Ko darīt, ja vairs nav laika? Ja ir atlikusi viena diena līdz eksāmenam, tad ir jātaisa regulāri pārtraukumi, kaut vai jāiet un piecas minūtes jāpaelpo svaigs gaiss uz balkona. Naktī ir obligāti kāds laiks jāpaguļ, un ļoti vēlams būtu, lai tās nebūtu tikai 15 minūtes. No rīta ir jāpāršķirsta pieraksti un jāiegaumē tas, par ko vēl šaubās.

3. Špikeri. Protams, jātaisa. Kaut vai ja zini, ka nedrīkstēs izmantot, taisi. Rakstot tēzes vienmēr kāds nieks no visa paturēsies galvā. Špikeri ir arī labi pirms eksāmeniem – neņem grāmatu līdzi, ņem špikerus. Pats sapratīsi, par ko iet runa, un atcerēsies!

4. Testi. Ja runa iet par testa kārtošanu, tad pareizais variants ir: pārrēķini un pārskati iepriekšējo gadu uzdevumus, jo gados zdevumi ir +/- vienādi. Tikai jārēķina ir ļoti kārtīgi, kaut gan arī risinājumu neskatās. Viena maza kļūda, un atbilde netiek ieskaitīta. Uzmanību! Un nekādā gadījumā neatstājiet tukšas lapas! Uzrakstiet vismaz kaut ko. 

5. Medikamenti. Pirms eksāmeniem parādās aptiekās un veikalos visi tie medikamenti, kuri palielina atmiņu, palīdz neaizmigt utt. Neticiet tam! Tas ir tikai lēts reklāmas triks, kas gūs peļņu riskējot ar jūsu veselību. Nekādu nepārbaudītu medikamentu! Vislabāk ir pirms eksāmena aiziet pie ģimenes ārsta, lai viņš kaut ko pārbaudītu iesaka, nevis ķert un grābt aptiekā pirmo, kas piesaista acu skatienu. Vislabāk ir dzert vitamīnus. Spēkus atjaunot palīdzēs B grupas vitamīni, magnijs un ēdamkarote medus, kuru jāapēd katru dienu.

6. Pārtika. Gatavojoties eksāmeniem cenšaties neēst kūkas un saldumus, protams, čipsus. Kā arī izvairaties dzert gāzētos dzērienus – tos, kuri satur cukuru. No tiem nav nekāda labuma mūsu organismam.

7. Tēja/kafija/cigaretes. Nepārspīlējiet ar tēju un kafiju. Krūzīti no rīta jau drīkst, bet ne ik pēc pusstundas. Tas pamatigi novājina organismu. Un aizmirstiet par cigaretēm un alkoholu. Arī tas nav nekas labs, jo noēd labu tiesu no C vitamīna, kas nemaz nav tik paliekošs.

8. Ieteikumi. Uz eksāmenu noteikti paņemiet līdzi ūdenu un melno šokolādi. Šokolāde palīdzēs koncentrēties, bet ūdens – atgūt spēkus. Šo divu dēļ jūs nenoģībsiet aiz uztraukuma un spēsiet koncentrēties visa eksāmena garumā.

Eksāmenus kārtojam mierīgi, bez steigas, pārdomājam to, ko rakstām, vislabāk, pārlasām uzrakstīto no beigām, jo tieši tā mēs manām kļūdas, un, galvenais, NESTRESOJAM! Tas ir tikai eksāmens. Domājam par to, ka pēc eksāmeniem būs izlaidums, kur varēs kārtīgi “atlaist”.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s